Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro... Fotografa Filipa Singera

8-1.jpg
redakce, Středa, 14. dubna 2010
Kam jste se všude po Číně podíval? Bylo právě Ujgursko hlavním tématem při této cestě?

Bylo to právě Ujgursko, na které jsem se chtěl zaměřit. Strávili jsme poměrně dost času v mizejícím centru ujgurské kultury v Kašgaru. Po krvavě potlačených nepokojích v hlavním městě Urumči tu vládl tvrdý režim. Čínská vláda znemožnila spojení se světem -několik měsíců nefungoval internet a do zahraničí se nedalo telefonovat ani posílat SMS. Ve dne v noci projížděly městem ozbrojené vojenské patroly, které měly za úkol zastrašit místní, odradit je od dalších demonstrací.

Fotíte hodně ekotémata. Proč a jaké bylo zatím nejtěžší?

Chci ukázat, že tento problém existuje a jaké podmínky tady lidé musí snášet. Nejtěžší bylo pořídit snímky v sibiřském městě Norilsk, které patří mezi nejznečištěnější místa na světě a je úplně uzavřeno okolnímu světu i samotnému Rusku. To, že jsem se tam vůbec dostal, byl trochu zázrak, pomohla mi místní rodina. V podstatě načerno jsem tu fotil ve fabrikách a v dolech. Ve finále můj pohyb sledovala i ruská policie. Co se týče bezpečnosti, asi nejhorší focení bylo v ukrajinských ilegálních dolech. Plazil jsem se v úzkých, podomácku vyhloubených tunelech, kde hrozilo obrovské nebezpečí závalu.

Jezdíte hodně do Ruska. Jaká témata si tam vybíráte a proč?

Do Ruska a států bývalého SSSR se musím neustále jaksi podvědomě vracet. Tématu odlehlých průmyslových zón se věnuji už od roku 2003 a pravděpodobně ještě dlouho budu. Ještě je spousta míst, která stojí za to zdokumentovat. Právě státy bývalého SSSR jsou plné těchto ekologických vředů, a to se bohužel jen tak rychle nezmění.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články