Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Davida Novotného

008_Obraz_0003.jpg
redakce, Úterý, 23. února 2010
Proč jste se rozhodli pro takovou netypickou cyklistickou destinaci, jakou je Kazachstán? Jak dlouho jste byli na cestě a jak bylo složité ji naplánovat?

Právě proto, že tam nikdo na kolo nejezdí. Chceme být první. Vychutnat si pocit jedinečnosti se všemi nástrahami. Pojedeme vždy proti proudu. Když všichni pošlapou napravo, tak my dva s Radimem Jebavým nalevo. Myslím, že jsme to ujeli za 16 dní. Plánování cesty je vždy oříšek. Většinou máme jen základní data a zhruba určený itinerář cesty. Víme, že se mapy značně liší od reality a hodně zkreslují. Už jsme si zvykli neustále improvizovat.

Měli jste předtím už nějaké obdobné zkušenosti s expedicí podobného typu?

Dá se říct, že jsme už mazáci. Téměř každý rok si vyjedeme na jednu takovou expedici. Zadání je jednoduché: chudá nebo totalitní země. V ideálním případě obojí. Teď nás čeká Sýrie, Jordánsko, Libanon.

Fotky z cesty působí občas dost depresivně – jen pustina a vy – neměli jste z toho také deprese? Nebyla ponorková nemoc?

Naopak, užíváme si to se vší parádou. Čím méně civilizačních výjevů, tím lépe. Jen místní domorodci, žádní turisté. Drtivou většinu času bojujete sám se sebou, fyzická námaha, neustálé soustředění na cestu necestu, udržení stability na přetíženém kole, monitorování okolí… Těch čidel a senzorů, které vás zaměstnávají, je mnoho, nezbývá moc času si popovídat. Jsme sehraná dvojka, která si absolutně vyhovuje, na ponorku není čas.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články