Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro...

8-2.jpg
(red), Pondělí, 9. Srpen 2010
...Kamilu Šimkovou Broulovou a Vladimíra Šimka

Amazonka je vaší společnou láskou. Jak ale vlastně vznikla?

Poprvé jsme se k Amazonce vydali s expedicí Přírodovědecké fakulty v roce 1995. A právě tehdy jsme se v údolí říčky Carhuasanta v jihoperuánských Andách dozvěděli od šéfa výpravy doc. Janského, že první přesnou mapu Amazonky vytvořil v 17. století jistý misionář z Čech, ale že se dosud neví, kde přesně pramení. Tahle zpráva na několik let pořádně zamíchala životy nás obou. Přivedla nás na myšlenku zorganizovat výpravu, která by místo vzniku Amazonky nalezla. Po čtyřech letech jsme se do Peru vrátili s expedicemi Hatun Mayu a současně se na několik měsíců vydali na velkou plavbu po Rio Amazonas i ve stopách onoho krajana Samuela Fritze…

Kde všude jste tedy pracovali a pátrali?

Při obou expedicích Hatun Mayu, které určily přesné místo počátku Amazonky, jsme pracovali vysoko v Andách a stopy Samuela Fritze nás zavedly kromě Peru také do Ekvádoru, Kolumbie a Brazílie. V Jižní Americe a na Amazonce jsme strávili už více než dva roky života, vydali dvě knížky a natočili více než deset dokumentárních filmů. Ten poslední nazvaný Štětcem a mačetou je o výpravě k venezuelsko­brazilským hranicím, která jako první na světě zaměřila a zdokumentovala další propojení Amazonky s povodím Orinoka (viz Lidé a Země 11/2007).

O Samueli Fritzovi jste natočili dokument, vydali knížku, uspořádali výstavu… Ovlivnil nějak jeho životní příběh i vaše další cesty do Amazonie?

Samuel Fritz nás „provází“ už patnáct let. Často jsme na něj vzpomínali i během pozdějších cest, kdy jsme se dostávali do odlehlejších oblastí a trochu tak ochutnali podmínky, které on musel snášet den co den po mnoho let. Ta vzpomínka pomáhá krotit naše remcání (tedy především Kamily) třeba nad neustále promáčenými svršky, útoky otravného hmyzu, příliš skromným jídelníčkem nebo hygienickými podmínkami. Naposledy ale do našeho života Fritz znovu „vstoupil“ paradoxně v Čechách. To když jsme z Paříže dostali zprávu o znovuobjevení jeho mapy.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články