Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro...

8-2.jpg
(red), Středa, 14. červnaec 2010
...Tomáše Kubeše, účastníka expedice Srdce Afriky, autora reportáže plavba do nitra pralesa

1. Co bylo cílem vaší expedice?

  • Hlavním cílem naší expedice bylo především prozkoumat zapomenutá a panenská místa střední Afriky, kam dosud civilizace nedorazila, nebo jen omezeně. Jedná se o pohraniční oblasti mezi Středoafrickou republikou, Kamerunem a Kongem (Brazzaville – bývalá francouzská kolonie). Dalším plánem byl prvosjezd řeky Sanghy na člunu, průzkum deštných pralesů, zjišťování objektivního stavu lesů, i monitoring pytláctví. Chtěli jsme také najít poslední Pygmeje, kteří ještě žijí tradičním způsobem života. Toho všeho jsme měli dosáhnout nejen na člunu, ale také pochodem přes prales.

2. V pralesích jste strávil společně s kolegou Martinem Šíchou několik týdnů, vyhnuly se vám zdravotní potíže a zranění?

  • I když je tato oblast považována za ráj parazitů a nemocí, neměli jsme větší komplikace mimo běžných oděrek z pralesa. Pro zajímavost, právě v této oblasti před několika lety propukla epidemie eboly, která zdecimovala populace goril, ale i celé vesnice lidí.

3. Co bylo na celé výpravě nejobtížnější?

  • Největším úskalím bylo dostat se tam, protože nestabilní Středoafrická republika je doslova prolezlá korupcí a paranoiou. Samotný sjezd řeky Sanghy v době dešťů nebyl nakonec problémem, protože vody byl dostatek, někdy byla šířka řeky až 7 km. Větším nebezpečím byla zvířata a jedovatí hadi. Náš plán přejít prales, přenést loď, a poté se přepravit po přítoku Sanghy se ukázal bez dobrého průvodce jako nereálný. Těch tam bohužel moc není, lidé tu jednoduše nežijí. Prosekat se pouhé tři kilometry nám trvalo celý den a zdejší vyhlášené bažiny nebylo možné tak jednoduše přejít. Kupodivu díky globální krizi dřevařské firmy omezily v této části světa své aktivity, a tak se odlesňování zpomalilo. Naopak pytláctví se rozmohlo do obludných rozměrů. Nejtěžší úkol však byl najít Pygmeje, kteří dosud žijí starým způsobem života. Vše se tu mění neuvěřitelně rychle a stejně rychle sem proniká i civilizace. Přesto se mi je nakonec najít podařilo, i když v úplně jiné oblasti, než jsem původně předpokládal.
Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články