Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

10 tipů, jak si užít Wine Country

60.jpg
Autor článku: Diana Mráziková, Čtvrtek, 5. prosince 2013
Autor fotografií: Diana Mráziková
Kalifornská Wine Country je země zaslíbená pro všechny jedlíky a pijáky. Údolí Napa a Sonoma jsou proslulá nejen úchvatnou přírodní scenerií, ale i kombinací úrodné půdy a skvělých klimatických podmínek. Oblast je rájem pro pěstování oliv, ořechů, ovoce a samozřejmě hroznů. Vyrábí se tu více než 90 procent amerického vína.

K ochutnávce vín tu máte dvě možnosti. Velkoobchodníci vína mají sice známé jméno, ale díky tomu také přitahují i davy lidí. Nejlepší zážitky a individuální přístup budete mít, když sjedete z hlavní silnice Highway 29 a navštívíte menší vinice, které leží v kopcích nebo na bočních cestách.

2. Wine Country na kole

Máte alkohol v krvi a moc jste jedli? Sedněte na kolo! Krajina je tu navíc tak nádherná, že je škoda sedět v autě. Určitě absolvujte Silverado Trail – 29 mil dlouhou cestu v údolí Napa – a cyklistické stezky kolem Russian River a Dry Creek Valleys.

3. Navštivte Hrad lásky

Máte-li rádi neobvyklé stavby, ve vinařských sídlech jako třeba Darioush, Opus nebo Castello Di Amorosa vás uchvátí architektura i zahrady. Dario Sattui tu jako poctu svému italskému původu vystavěl unikátní středověký hrad obklopený révou Castello di Amorosa (Hrad lásky). Z hradu je krásný výhled na řecký klášter Sterling’s Greek Monastery na nedalekém pahorku. Dostanete se k němu jedině kabinkovou lanovkou (www.darioush.com, www.castellodiamorosa.com, www.opusonewinery.com).

4. Russian River na kánoi

Vyměňte volant za pádlo a pusťte se dolů proudem po Russian River. Nejlepší čas je od května do října.

5. Navštivte Jacka Londona

Ačkoli se spisovatel a dobrodruh Jack London proslavil hlavně svými cestami po Aljašce a jižním Pacifiku, jeho srdeční záležitostí byla Sonoma. V roce 1913 básnil o svém milovaném ranči v Glen Elle: „Mám zde vše, co mě dělá šťastným.“ O tři roky později se tu ve svých čtyřiceti letech otrávil morfiem… Když Jack necestoval, většinu času trávil obděláváním půdy a chovem dobytka. Většina jeho ranče dnes funguje jako historická památka Jack London State Historic Park. Vydat se tu můžete i na túru, která vede přes vinohrady až do lesa, kde si Jack s manželkou postavili vysněný Vlčí dům. Dům ovšem shořel pár dní předtím, než se sem přestěhovali. Vína z jeho vinic Jack London Vineyard Reserve Wines vyrábějí v Kenwood Vineyards.

Wine Country

6. Skvělé restaurace

Napa Valley je proslulé nejen víny, ale i gurmánskými restauracemi. Mezi top restaurace patří French Laundry, kde rezervace přijímají už rok dopředu (www.frenchlaundry.com). Naštěstí je tu spousta jiných míst: italská restaurace Tra Vigne, vinařství V. Sattui na Highway 29, kde vás čeká sýrový ráj a skvělé sendviče. Ve městě Napa začněte svůj den snídaní v domácké atmosféře Alexis Baking Company. Na oběd si vyberte italskou specialitu v restauraci Ca’ Momi na Oxbow Public Market a nezapomeňte si nechat místo na dezert u Anette’s Cho­colates.

7. Farmářské trhy

V téměř každém městě v údolích Napa a Sonoma se koná v létě farmářský trh, kde můžete ochutnat dobroty z bohaté nabídky čerstvých produktů z místních farem, nakoupit dárky a poklábosit s místními lidmi. V centru města Napa se každý čtvrtek večer (od poloviny května do července) koná ochutnávka jídel místních šéfkuchařů z nejlepších místních restaurací, takzvaný Chef’s Market.

8. Lenošení v lázních

Masáž a oddych si užijte v některých ze zdejších lázní. Kolem Calistogy jsou zdroje minerální vody, mnohé zdejší lázně nabízejí zábaly ze sopečného popela či rašeliny. Využívají tu i antioxidační účinky hroznů, z jejich semínek, slupky i dužniny se vyrábějí různé kosmetické produkty. Vyzkoušejte třeba lázně: Dr. Wilkinson’s (www.drwilkinson.com), Fairmont Sonoma Mission Inn & Spa (www.fairmont.com/sonoma) nebo Kenwood Inn & Spa (www.kenwoodinn.com).

9. Zemí vína historickým vláčkem

Napa Wine Train vyjíždí z Napy, během tří hodin cesty si hosté mohou prohlédnout okolní vinice a pět měst: Napu, Yountville, Oakville, Rutherford a Svatou Helenu.

10. Umělecká tečka

Nenechte si v Napě ujít: Hessovu sbírku, Mumm Photography Gallery (najdete zde i díla Ansela Adamse), umělecký chodník v Napě či v Yountville, ale hlavně uměleckou a přírodní rezervaci Di Rosa nedaleko dálnice Carneros Highway, jejíž galerie a zahrady jsou zaplněny stovkami uměleckých děl (www.dirosaart.org).

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články