Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

V kroji i na pastvu

25.6._shutterstock_recko.jpg
Cestou necestou, Čtvrtek, 25. června 2015
[Soutěž] Mnoho lidí jezdí do Řecka především proto, aby tu na chvíli zapomněli na ruch moderní civilizace. Místní poklidný životní styl je prostě okouzlující. Existuje však jedno místo, kde se k němu přidává ještě něco navíc - atmosféra dávno minulých staletí. Vítejte ve vesnici, kde ženy chodí v tradičním kroji i krmit kozy.

Cesta ke klenotu ostrova skrytého v horách, do vesničky Olympos, představuje symbol moderní doby. Místní ji totiž prorazili teprve před třiceti lety. Do té doby se k ní dalo dostat pouze lodí s následným výšlapem do vrchu.

Vesnice stojí na úbočí hory Profítis Ilías, odkud mohla v minulosti odolávat nájezdům pirátů a dobyvatelů. Za svou více než tisíciletou existenci jich jistě pamatuje víc než dost. Panoráma nahloučených domků korunovaných kostelem Ágios Onouphrios a desítkami větrných mlýnů, které dnes připomínají spíše vykotlané zuby starověkého Titána, vypadá už zdálky více než slibně.

Přijedete-li sem autem, odstavte ho před vesnicí, kde také končí silnice. Do úzkých uliček mezi krabicovitými domky by se nevešlo. Je to dobře – proč zatahovat moderní vymoženosti do míst, která jsou hezká právě proto, že tam nic soudobého nepřekáží. Všude jsou vidět ženy v tradičních krojích a také je zjevné, že se tak neoblékají kvůli turistům. Ve vyšívaných sukních i halenách se s naprostou samozřejmostí otáčejí v kuchyni, smýčí domy nebo chodí po ulicích.

Samotné domky olympských rodin připomínají obydlená etnografická muzea. Místní ženy se proslavily svými ručně vyráběnými koberci či výšivkami, kterými si i dnes hojně zdobí obývací místnosti. Pohled otevřenými dveřmi do příbytků některé z necelé stovky místních rodin vám to jistě potvrdí. Hospodyně stejně jako dřív často společně pečou chleba v obecní peci a jejich mluva je údajně plná starých dórských výrazů, které už dnes v Řecku moc často nezaslechnete. Muži sice už kroje běžně nenosí, přesto jich pár můžete zahlédnout, když se mezi domky mihnou v modrých kalhotách „vraka“ s širokým opaskem „mizoro“ a v parádní vestě.

Zachtělo se vám poznat krásy Řecka? Soutěžte s námi na www.lideazeme.cz/cestounecestou.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články