Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Užijte si léto bez obav, myslete na očkování proti žloutence.

cestovatelka_2-(1)_640x400.jpg
mf, Pondělí, 21. května 2012, Komerční sdělení
Zima je definitivně pryč a rychle se blíží období, které pro spoustu lidí znamená alespoň pár volných dní. Dovolená by měla přinášet samé pozitivní zážitky, vyplatí se proto přemýšlet o prevenci chorob, které vás potenciálně mohou potkat. Například žloutenkou se můžete nakazit někdy až neuvěřitelně snadno. Vhodnou prevenci přestavuje očkování, na které je ovšem třeba myslet včas.

Obecně rozšířeným omylem je předpoklad, že žloutenkou typu A či B se můžete nakazit pouze v některé z exotických mimoevropských destinací. Realita je ale trochu jiná, riziko nákazy žloutenkou existuje i v populárních prázdninových destinacích jako je například Chorvatsko, Egypt, Tunisko a další.

Infikovat se lze snadno

Obě způsobují onemocnění jater, každá se ale přenáší jinak. Řeč je o nejčastějších typech žloutenky, pojmenovaných písmeny A a B. Virus žloutenky typu A patří mezi velice odolné, dokáže dlouho přežít prakticky kdekoliv, v jídle, v pití nebo třeba v na první pohled zcela nevinné kostce ledu v koktejlu. Zcela bezpečně se nemůžete cítit ani v restauraci. Těžko se totiž můžete ujistit, že si kuchař před přípravou jídla důkladně umyl ruce a co přesně v sobě skrývají třeba oblíbené plody moře.

K infekci virem žloutenky typu B zase stačí jediná mikroskopická kapka infikované krve, která se dostane do těla třeba drobnou oděrkou. Stačí si jednorázově vypůjčit ručník nebo zubní kartáček, jehož majitelem je nositel nákazy, a můžete mít problém. Vůbec nejčastěji se ale v našich podmínkách nemoc šíří nechráněným pohlavním stykem. V zemích s vyšším výskytem žloutenky typu B představuje zvýšené riziko i např. zubařské ošetření, transfuze nebo piercing.

cestovani-bazen_640x400.jpg

Pomůže jedna vakcína

Proti žloutenkám typu A i B existuje jednoduchá a spolehlivá prevence. Stačí jediná vakcína, společná pro oba typy žloutenky. Očkování proti žloutence je naprostým cestovatelským základem. Vakcína nabízí ochranu proti oběma typům nemoci na dobu nejméně 15 let. Musíte si ale pospíšit a začít se o očkování zajímat ideálně šest týdnů před odjezdem. Nyní máte možnost ušetřit, protože vakcína Twinrix Adult je v období od 16. dubna do 30. června 2012 nebo do vyprodání zásob zvýhodněna slevou 20 % na úrovni výrobce. Na jedné dávce tak můžete ušetřit přibližně 330 Kč, tedy kolem 1 000 Kč na celém třídávkovém schématu. Další příspěvek vám navíc může poskytnout vaše zdravotní pojišťovna.

Do některých zemí vás bez očkování nepustí

Očkování proti žloutence představuje základ pro cestovatele, ale v mnoha destinacích se můžete potkat s řadou dalších nákaz. Například očkování proti žluté zimnici je kontrolováno při vstupu do některých zemí a nebude vám bez něj dovoleno překročit hranice. Nejste si jisti, proti čemu se máte nechat očkovat? Důležité informace můžete získat na internetu. Stačí si otevřít stránku www.bezpecnadovolena.cz, kde na jednom místě máte kromě přehledu povinných a doporučených očkování do všech zemích světa možnost najít i adresy velvyslanectví a důležitá telefonní čísla v těchto zemích. Navíc se můžete zúčastnit se soutěže o zajímavé ceny.

Vakcína Twinrix pro prevenci virových hepatitid A a B je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací vakcíny si pozorně přečtěte příbalovou informaci. Zeptejte se svého lékaře na možnost ochrany proti žloutence typu A a B. CZ/TWI/0006a/12

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články