Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

TEDxPrague letos ukáže svět pod povrchem

TEDxPrague13_foto-Ondřej-Vitoušek_800px.jpg
pr, Pondělí, 26. května 2014, Komerční sdělení
Co mají společného německý egyptolog Klaus Schmidt, britská specialistka ve vzdělávání Judi Challiner a osobní kouč Jaromíra Jágra Marian Jelínek? Jsou výjimeční, mají co sdělit a spolu s dalšími řečníky se sejdou 21. června 2014 v pražském divadle Hybernia na konferenci TEDxPrague. Pro zhruba osm set účastníků přednesou své inspirativní myšlenky a příběhy na téma „pod povrchem“. Jedním z posluchačů se můžete stát i vy.

Když před 30 lety proběhla v USA první konference TED (Technology-Entertainment-Design), nikdo netušil, že je svědkem zcela nového konceptu sdílení myšlenek a vzdělávání. Po třiceti letech je to více než jasné: fenomén TED spustil lavinu, která navíc díky novým technologiím zcela ovládla internet. Tisíce videí z přednášek TED kolují na YouTube a mají miliony zhlédnutí.

Na TED se chtěl dostat každý, kdo něco znamenal, i ten, kdo se „jen“ zajímal o svět kolem sebe. Proto se organizátoři před pěti lety rozhodli koncept rozšířit z USA i do jiných zemí, aby atmosféru konferencí mohlo zažít více zájemců. Tak se zrodil i TEDxPrague („x“ = nezávisle a lokálně pořádané setkání v duchu světoznámého konceptu TED).

Celodenní mezioborová konference TEDxPrague slaví letos už páté výročí. Zatímco ta úplně první, pořádaná roku 2009 v Písecké bráně, se nesla v duchu veskrze komorním, loňský TEDx s tématem „Přes hranice“ hostil na 800 lidí ve sportovní hale na Folimance a stal se největší TEDx akcí v Čechách i na Slovensku. Na TEDxPrague v minulosti vystoupili například mladý inovátor v oblasti 3D tisku a podle časopisu Forbes jeden z 30 nejúspěš­nějších Čechů do 30 let Josef Průša, egyptolog zabývající se kolapsy civilizací Miroslav Bárta, Františka Hana Garlíková, která začala úspěšně podnikat v osmdesáti letech, zakladatel SCIO Ondřej Šteffl nebo filantrop a čerstvě zvolený slovenský prezident Andrej Kiska. V odkazech můžete sledovat videa z jejich vystoupení.

Letošní řečníci, například vědec a filozof Ivan Havel, dokumentaristka Andrea Sedláčková, hydronaut Matyáš Šanda, který buduje podmořskou laboratoř pro kosmonauty, či egyptolog Klaus Schmidt, který svým objevem přepisuje historii lidstva, se představí na prknech divadla Hybernia a promluví o tom, co se v jejich příběhu skrývá „pod povrchem“. Celý program konference najdete zde.

Matěj Novák z týmu TEDxPrague k letošnímu tématu říká: „V každodenním životě zůstáváme na povrchu. Potřebujeme obléknout děti a odvést je do školky, vyřídit agendu v práci, objednat ubytování na dovolenou. Z celku reality vnímáme jen špičku ledovce, která vystupuje z vody. O to důležitější je občas zpomalit a podívat se na svět kolem jinýma očima, abychom se v každodennosti neutopili. A právě to je smyslem letošního TEDxu.“

Nechte se inspirovat a přijďte na konferenci. Registrovat se můžete na www.tedxprague.cz, kde najdete i program s přednášejícími. Sledujte Twitter, Facebook a Google+, každý týden jsou tu odhalena další programová překvapení.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články