Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Surfing jako aktivní odpočinek

daniel_carlucci_instruktor.jpg
www.surf-trip.cz, Čtvrtek, 23. června 2011, Komerční sdělení
O surfování se většině z nás ještě před několika lety ani nesnilo, díky hollywoodským filmům jsme o tomto sportu možná měli jen velmi neurčité představy. První český surfařský kemp proběhl před pěti lety pod hlavičkou Surftrip v centru evropského surfingu, francouzském městečku Hossegor. Letos už Surftrip pořádá surfařské výlety nejenom do Francie, ale také do Španělska, Portugalska, na Kostariku a sopečný ostrov Lanzarote.

Surfování je sport, který si může vyzkoušet v podstatě každý. I přes svou dostupnost ale platí, že jde o adrenalinovou záležitost, která může být i nebezpečná, a proto by Vás jeho začátkem měl provést surfařský instruktor nebo zkušený jezdec. 

Kromě surfového prkna, plavek a případně neoprenu potřebujete i řadu teoretických znalostí. Většina z nás se u oceánu nenarodila, a s jeho sílou má minimální zkušenosti. Právě pochopení a znalost přírodních zákonitostí, kterými se tvorba vln řídí, je nedílnou součástí tohoto sportu a životního stylu. Surfař musí umět odhadnout, které místo je pro jízdu na vlnách ideální. Na některé spoty je potřeba dojet lodí. Seznamy destinací běžných cestovních kanceláři většinu takovýchto míst prozatím naštěstí ignorují. 

Kromě tvaru dna záleží také na aktuální velikosti příboje, směru větru a ročním období. I na vhodné pláži nejsou vlny každý den. Na dobrých surfařských místech pak zpravidla žijí místní jezdci, takzvaní lokálové. Přestože je většina z nich závislá na příjmech z turistiky, ve vodě vidí cizince nerada. Při nedodržení pravidel chování v oceánu se s nimi můžete dostat do nepříjemného konfliktu. 

Chcete-li si ušetřit zbytečnou námahu a boj ve vodě na nesprávných místech, zúčastněte se některého z organizovaných surfových výletů pod dozorem zkušených surfařů. I když k surfingu možná nepřilnete, zůstane Vám alespoň dobrý pocit z toho, že jste svou dovolenou strávili aktivně. Kromě příjemně unavených svalů si domů přivezete výjimečný zážitek životního stylu souznícího s rytmem přírody, se střídáním přílivu a odlivu a vzdálenému rytmu našich všedních dnů. Nemusíte být vysloveně sportovní typ nebo přeborník ve snowboardingu, abyste si surfování užili. Důležitá je chuť zkusit něco jiného než jen polehávání na pláži a trávení večerů v hotelovém baru. Možností máte v současnosti hned několik. 

SURF-TRIP LANZAROTE 2010 from Terezie Olivová on Vimeo.

Surftrip Hossegor III. týden 2010 from Terezie Olivová on Vimeo.

Ve francouzském městě Seignosse, blízko Hossegoru, budete bydlet přímo na pláži za písečnou dunou a projdete si klasickým surfařským kurzem s doprovodným programem. Pod vedením zkušených instruktorů z celého světa si vyzkoušíte svou první jízdu na vlně.

Další možností je nízkonákladový kurz surfování na pobřeží Španělska, v hornaté Kantábrii, s ubytováním na bývalé farmě v turisty zapomenuté vesnici na úpatí hor Picos de Europa, několik kilometrů od města Sanander.

Rozhodnout se můžete také pro sopečný ostrov Lanzarote. Vedle surfování na začátečnických plážích nabízí i nejlepší surfařská místa Evropy, srovnatelná s vyhlášenými havajskými spoty. Přímo před vesnicí La Santa, kde účastníci kempů bydlí, se nad ostrými lávovými kameny láme jedna z nejnebezpeč­nějších vln světa, El Quemao.

Pro odvážnější a náročnější cestovatele je určen kurz na Kostarice, spojený s cestováním po pacifickém pobřeží tohoto latinsko-amerického ráje. Další variantou, kterou Surftrip nabízí, je surfařský výlet po třech plážích Portugalska pod vedením surfařských instruktorů a místních průvodců. Všechny kurzy i výlety jsou určeny jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé jezdce. Na jejich organizaci se podílí třínásobná mistryně ČR a SR v surfingu, Tereza Olivová, a italský surfař Daniele Carlucci.

Hledáte-li nový způsob cestování spojeného se sportem, inspirujte se na www.surf-trip.cz.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články