Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

„Skutečného“ Kelleyho najdete jedině na mosteckém hradě Hněvín!

_DSC0119.jpg
pr, Pondělí, 10. Srpen 2015, Komerční sdělení
Jak vypadala alchymistická dílna nebo jak pohnutý byl život alchymisty Kelleyho, to poodhalí expozice na hradě Hněvíně v Mostě.

Edward Kelley vešel ve známost české veřejnosti především díky filmům Císařův pekař a Pekařův císař, které proslavily zálibu císaře Rudolfa II. v alchymii a podobných více či méně obskurních (pa)vědách a činnostech. Expozice na mosteckém hradě Hněvíně, kde byl Kelley uvězněn a kde si také dobrovlně vzal život, v několika zastaveních poodkrývá alchymistické kousky a triky. Prostřednictvím scénické koláže připomíná, oč se velký alchymista, mág a mystifikátor pokoušel a co někdy s notnou dávkou štěstí i uskutečnil.


Na magistra Edwarda Kelleyho není jednoduché udělat si jasný názor. Jedni ho mají za podvodníka, druzí za vychytralého alchymistu a schopného mystifikátora. Každopádně je to tajuplná osobnost, která svým pohnutým životem přitahuje pozornost současníků.


Expozice, pojmenovaná Dílna magistra Edwarda Kelleyho, je složena z několika zastavení, která připomínají některý z významných okamžiků Kelleyova života. Každou jednotlivou expozici je možné zásahem návštěvníka proměnit, rozhýbat. Obsluhovat jednotlivé díly mohou sami návštěvníci, všechno se dá ovládat velice jednoduše mechanicky. Co se stane, když Kelley v expozici znovu a znovu prokleje město Most, to už si musejí návštěvníci vyzkoušet sami.

Kelley s baňkou

Dílnu magistra Edwarda Kelleyho lze navštívit až do konce září, každý den od 11 do 17 hodin (a poté zase od jara následujícího roku). V dílně je možné vyrazit si minci, zakoupit turistické známky či jiné předměty.

A když už budete v Mostě, nezapomeňte navštívit přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejtěžší náklad přepravený na kolejích, hornický skanzen Podkrušnohorské technické muzeum nebo Expozici starého Mostu. A koho unaví historie a památky, může načerpat síly třeba u jezera Matylda, Benedikt a vyrazit si kolem nich na kole nebo in-line bruslích.

V rámci kampaně Krušné hory free je možné navštívit Dílnu magistra Kelleyho na hradě Hněvíně v Mostě v sobotu a neděli 8. a 9. srpna zdarma.

Miroslav Deml, Hněvín
Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články