Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rakousko – evropský ráj vodáků

PRrakousko1.jpg
pr, Pátek, 9. listopadu 2012, Komerční sdělení
Kde jinde si užít průzračnou vodu plnou divokých peřejí a vln, které se vám derou do lodi, než v Rakousku? Při sjíždění místních toků se především pod rakouským vedením vždy dodržuje pravidlo dvou „S“ – Spannung und Sicherheit – napětí a bezpečí.

Neznamená to, že by snad Rakousko mělo samé bezpečné vody – právě naopak. Ale důraz je kladen na bezpečí vodáků – záchranná vesta a ochranná helma nesmí chybět, jejich absence může být pokutována. A více než 3místná plavidla musí mít ze zákona s sebou vůdce s opravňující licencí. Pro zahraniční turisty by mělo být samozřejmostí i adekvátní pojištění, které pokryje rizika spojená s vodáckými sporty.

Tip: Výhodou je možnost uzavřít si cestovní pojištění online – na cestu můžete vyrazit okamžitě.

Rakousko – evropský ráj vodáků

Salza

Ne nadarmo mluví s láskou v hlase vodáci o této řece jako o „Učitelce“. Kdo se vydá poprvé sjíždět řeky v Rakousku, obvykle začíná právě na Salze. Sjízdná je celoročně, jen v době jarního tání se zvyšuje stupeň obtížnosti.

Začíná se na horním toku, který je spíše mírný a klidný. Nováčci se zde učí, jak se vypořádat s vodními silami. Postupně se však objevují peřeje a v dolní části toku se Salza mění v mohutnou a peřejemi hučící řeku plnou skalních soutěsek a výstupků. Začátečníci by s sebou měli vždy mít někoho zkušeného, který jim minimálně najede správnou stopu.

Salzach

Čistota, mohutnost a rychlost – tři slova, která dokonale vystihují řeku, jež protéká údolími mezi horskými obry, jako je Glockner, Wiesbachhorn a Kitzbühelské Alpy.

Na celém toku najdete hned několik úseků, které se od sebe diametrálně liší. Drobné peřeje přechází v hladinu hladkou jako sklo, ale o to rychleji ubíhající, aby ji náhle narušily další peřeje a balvany, kde je nutné bedlivě hledat cestu. U Eschenau vás řeka donutí z plavidel vylézt – za sjíždění smrtelně nebezpečného jezu zaplatilo několik lidí životem. Ale stačí dodržet bezpečností pokyny a ze Salzachu odjedete plni báječných zážitků.

Steyr

Nejblíže českým hranicím stéká z Totes Gebirge řeka Steyr. Vodáci na ni nasedají pod vodopádem Stromboding, což je nádherná přírodní podívaná. Dříve byl Stromboding označován jako nesplavný, dnes už si na něj pár odvážlivců troufne.

Jinak je Steyr perfektní řeka pro rekreační sjezd. Najdete zde jak úplně klidné části, tak trochu divočejší, nikdy však nebezpečné. Vodáci ji milují také pro její čistou vodu a nádherné okolí.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články