Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rady a tipy před cestou do zahraničí

P1060529upr.jpg
pr, Pondělí, 9. června 2014, Komerční sdělení
Plánujete cestu do zahraničí? Ať již do Evropy nebo mimo starý kontinent? Před vycestováním do jakékoliv země je dobré vědět několik zásadních faktů, které se týkají místních právních podmínek či zdravotních opatření. Tyto informace mohou být velmi cenné, neboť v případě jejich neznalosti zaplatíte poměrně dost.

V případě vycestování je potřeba zjišťovat také právní stanoviska konkrétních států. Zatímco do některých lokalit můžete v dnešní době vycestovat pouze s občankou (členské státy EU), tak jinde stále potřebujete pas, abyste prošli celní kontrolou. A pokud hodláte navštívit například USA, tak je dokonce nutné vízům.

Hlavním předpokladem je, že veškeré tyto dokumenty budete mít vyřízeny včas. Také si pak raději překontrolujte s dostatečným předstihem i jejich platnost. Mnoho lidí již zjistilo, že platnost jejich pasu vypršela, jen pár dní před odjezdem a ve spěchu muselo nechat vyřídit nový. Toto samé platí o vízu, které se vyřizuje na příslušném konzulátu a čím dříve jej budete mít v kapse, tím lépe. Jestliže nevíte, kde hledat konzuláty jednotlivých zemí, tak veškeré potřebné informace se dozvíte na webu Ministerstva zahraničních věcí. Myslete i na cestovní pojištění.

Jiná země, jiná pravidla

Kromě samotných úředních dokumentů je potřeba také zjistit alespoň obecné informace o zákonu v zemi, do které budete cestovat. Ne všude jsou totiž pravidla stejná. Mladí se na svých dovolených rádi účastní různých párty. I když jsou v České republice již plnoletí, tak například v USA je to problém, neboť tam lidé dosahují plnoletosti až ve 21 letech. To samé platí v situaci, kdy jedete do zahraničí autem. Ne v každé zemi totiž platí náš český řidičák. A to nemluvě o tom, že třeba Velká Británie má zcela jiná silniční pravidla, která si každý nemusí uvědomit.

Projděte kontrolou u lékaře

Stejně tak je velmi dobré poradit se před odcestováním s lékařem, především cestujete-li do některé exotické země v Asii, nebo Africe. V těchto krajinách je možná nákaza mnoha nemocemi, jejichž riziko minimalizujete preventivním očkováním. Lékař také provede zdravotní prohlídku a případně vám předepíše potřebné léky.

Zdravotní stránky se týká i cestovní pojištění. Jedna z možností zřízení je online. Další způsob je osobní návštěva pojišťovny. V obou případech budete potřebovat údaje jako bydliště, věk, cílová destinace. Dle toho vám bude vypočítána cena pojištění. Kdo má přístup k internetu, má výhodu, že si může vyhledat nejlevnější cestovní pojištění a v klidu se z domova rozhodnout pro některou nabídku pojišťoven.

Vypsali jsme pouze ty nejvíce zásadní věci, které byste měli z hlediska vaší bezpečnosti a bezproblémové cesty dodržet. Kromě toho nezapomínejte ani například na uzamykání kufrů (hlavně při cestě letadlem) či ofocení osobních dokladů.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články