Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pozvánka do kina: Nebe a led

Photo13_a2015_eskwad_-_wild-touch_-_luc_jacquet.jpg
pr, Čtvrtek, 28. dubna 2016, Komerční sdělení
Oscarový režisér filmu Putování tučňáků přichází do českých kin s dalším dokumentem. Tentokrát v něm představí polárníka Clauda Loriuse, který v rámci svých výprav do Antarktidy objevil jev zvaný globální oteplování.

5. května bude mít v českých kinech premiéru dechberoucí dokument s názvem Nebe a led režiséra Luca Jacqueta, který již v minulosti bodoval u českých diváků se svým filmem Putování tučňáků. V novém snímku představí neobyčejný životní příběh polárníka a vědce Clauda Loriuse, jehož cesty do Antarktidy vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako “globální oteplování”.

Claude Lorius začal jezdit do Antarktidy již v roce 1955. Na území dosud nedotčené vědeckými pokusy si mladý muž uvědomil, že každá bublinka vzduchu zachyceného v polárním ledu obsahuje vzorek atmosféry z doby, kdy se led formoval. Jinými slovy – jen pár metrů pod zamrzlým povrchem Antarktidy obsahuje led vzduch, který kdysi dýchali starověcí Římané. Na základě svých objevů týkajících se globálního oteplování a dopadů lidské činnosti na planetu Zemi zasvěcuje Claude zbytek svého života snaze upozorňovat na rizika, kterým lidstvo Zemi vystavuje. Ve snímků se střídají archivní záběry s těmi současnými, ve kterých se Claude Lorius, 60 let poté co poprvé vstoupil na ledový kontinent, vrací zpět do Antarktidy.

Dokument zakončoval poslední ročník filmového festivalu v Cannes a v předpremiéře běžel i na tuzemském festivalu Academia Film Olomouc, kde vyhrál hlavní cenu jako Nejlepší světový populárně-vědecký film.

Vstup snímku do českých kin bude doplněn sérií speciálních projekcí, které proběhnou mimo Prahy a Brna také například v Liberci, Hradci králové nebo Ostravě. Projekcí se budou účastnit členové českého polárního výzkumu, specialisté na ekologii ledovců, ale také odborníci na změny klimatu.

Více informací a termíny projekcí najdete na www.aerofilms.cz

Pozvánka do kina: Nebe a led
Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články