Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pozoruhodné berlínské street art

deda.jpg
pr, Pondělí, 3. června 2013, Komerční sdělení
Kritička umění Emilie Trice popsala Berlín jako “Mekku městského uměleckého světa plnou grafitů“. UNESCO jej zase korunovalo Městem designu. Berlín je totiž centrem pouličního umění, obzvlášť ve čtvrtích Friedrichshain a Kreuzberg, které jsou známé pro svou hipsteří subkulturu. Vysoká koncentrace grafitů ale také znamená, že se často musíte prokousat tisíci kousky než najdete něco, co opravdu stojí za vaší pozornost.

Naštěstí jsme pro vás vybrali to nejlepší:

Mentalgassi (různě po Berlíně)

Mentalgassi (na obrázku nahoře) je berlínský kolektiv, který se zaměřuje na proměnu všedního městského prostředí do nečekaných vizuálních a veselých kreací. Vodní nádrže, zábradlí, sloupy lamp nebo stroje na parkovací lístky tak Mentalgassi promění tím, že na ně vloží vtipné černobílé fotografie lidkých tváří. Tento recyklační kontejner s podobou vousatého muže je jedním z mnoha děl, které vás v Berlíně překvapí, když to zrovna nejméně očekáváte.

Street art na Berlínské zdi (zbytky zdi na Postdamer Platz, Mühlenstrasse, a Bernauer Strasse)

Psychedelická Berlinská zeď (zdroj: http://2.bp.blogspot.com/_qSk8NLxxMtQ/TIWhMixMDdI/AAAAAAAABUo/k24QiTSqSvE/s1600/Ewe+Psychedelic+Berlin+Wall.jpg)

Konstruována tak, aby během studené války oddělila Západní Berlín od toho Východního, Berlínská zeď se stala největší otevřenou galerií na světě a ideálním místem pro Berlíňany, kde se mohou umělecky vyjádřit. Zatímco západní strana zdi se stala kompletně pokrytá grafiti a fungovala tak jako turistická atrakce už během 80. let, východní strana Berlínské zdi byla zanechána nedotknutá. Přestože většina zdi už dnes neexistuje, pořád ještě si můžete prohlédnout grafiti na zbývajících částech, jako je tento psychedelicky pokreslený úsek.

Lindy expřítel – Roland Brückner (různě po Berlíně)

Vezmi mě za ruku (zdroj: http://followthecolours.com.br/wp-content/uploads/2012/08/takemihand.jpg)

Plakáty představující muže se zlomeným srdcem, který se ptá: “Kde je Linda?“ se v Berlíně objevily již v roce 2003. Připojeny byly i různé zoufalé prosby a zprávy, dokonce i pokusy o sjednání setkání v barech každý týden ve stanovenou dobu. Se zvyšujícím se množstvím plakátů se zvýšil i zájem veřejnosti. Objevily se dokonce i imitační plakáty prosící Lindu, aby dala tomuto sklíčenému muži druhou šanci. Tento fenomén, který si získal srdce mnoha Berlíňanů, byl nakonec odhalen jako falešná zpráva Rolanda Brücknera, místního umělce.

Sundej si svou masku – BLU (Kreuzberg)

Sundej si svou masku – BLU (zdroj: http://andberlin.files.wordpress.com/2012/05/blu-take-off-that-mask.jpg)

Tajemný italský umělec Blu strávil čas v Německu od poloviny do pozdních let minulého desetiletí, kde vytvořil některé ze svých nejvíce proslulých prací. Grafiti umělce Blu se objevily v alternativní a multikulturní čtvrti Kreuzberg, která je domovem studentů, včetně těch z ESL jazykových škol. Tento kousek na straně kreuzbergské budovy zobrazuje dva muže, kteří si navzájem sundavají masky, což také představuje Blu jako symbol sjednocení Berlína.

Cementové zatmění – Isaac Cordal (různě po Berlíně)

Cementové zatmění (zdroj: http://geostreetart.com/theblog/files/2011/05/Isaac-Cordal-Berlin-Bruxelles-Stret-Art-2.jpg)

Isaac Cordal používá malé cementové figurky mužů v šedivých oblecích a umísťuje je do tragicky humorných poloh, jako například zasmušile stojící ve frontě, truchlící, ve rvačce nebo ponořené ve vodě. Cordal postavil tyto postavičky na různých místech po celém světě, včetně Berlína, kde můžete nalézt výše uvedenou kreaci. Cordal svůj styl popisuje slovy: “Člověk se stává součástí městského nábytku“.

Vermibusova reklama (různě po Berlíně)

Vermibus (zdroj: http://www.biosmonthly.com/userfiles/Vermibus_web22.jpg)

Berlínský umělec Vermibus pracuje s obyčejnými reklamami, často zobrazujícími modelky jako třeba Kate Moss, upravuje je ve svém ateliéru a poté je umísťuje zpět na původní místo, což pobaví kolemjdoucí. Vermibusova práce začala být ještě významnější po znehodnocení fresky Ecce Homo namalované Elíasem Garcíou Martínezem, která byla neúmyslně zničena restaurátorem a od té doby se stala internetovou senzací.

Nicméně tyto práce jsou jen začátkem toho, co vás v Berlíně čeká. Zde jsou další ukázky úžasných prací po městě:

Vyfoceno v Prenzlauer Berg (fotograf: Gisele Navarro Mendez)
(fotograf: Gisele Navarro Mendez)

Další zajímavý kousek z Prenzlauer Berg.

namalovali Low Bros (Nízcí Bratři) (fotograf: Gisele Navarro Mendez)

Design od Low Bros (Nízcí Bratři) můžete nalézt v Friedrichshain (Raw-Tempel).

(fotograf: Gisele Navarro Mendez)

Další úžasný kousek ve Friedrichshain (Raw-tempel).

(fotograf: Gisele Navarro Mendez)

Tato kresba se nachází na rohu Görlitzer Strasse a Falckensteinstrasse v Kreuzbergu.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články