Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ostrov vůní – malý ráj v Jónském moři

ZAKYNTHOS-Blue-caves.jpg
pr, Pondělí, 23. června 2014, Komerční sdělení
Zakynthos je místem, kde malebné pláže střídají strmé svahy a květiny hrají všemi barvami. Není divu, že si jej oblíbili i řečtí bohové. Vydejte na nejjižnější z řeckých ostrovů s námi a pochopíte.

Na pouhých 406 km² (no, pouhých – jedná se o třetí největší ostrov v Jónském moři) koncentruje Zakynthos divokou přírodu plnou bujné vegetace, za níž vděčí vydatným deštům v zimním období, sluncem zalité pláže s jemným pískem, turistická střediska pulzující rušným životem i zapomenuté horské vísky, olivové háje i vysoké hory vzešlé z tektonické činnosti. Pro své krásy a rozmanitost je celoročně vyhledáván návštěvníky z celé Evropy, i přesto si zachovává původní kouzlo, je dokladem živoucích tradic a hrdým nositelem dlouhé historie.

Zakynthos

Návštěvníci ostrova si mohou vybrat z nespočtu pláží, zvolit mezi velkými i malými, rušnými i opuštěnými. Některé jsou mezi turisty již proslulé, jako třeba známá Navagio s vrakem lodi pašeráků, která je přístupná pouze po moři, nebo pláž v oblíbeném turistickém letovisku Tsilivi. Jiné naopak objeví jen hrstka návštěvníků ostrova. Budete-li mezi nimi, budete si plně vychutnávat klid a krásu okolní přírody. Z těchto zmiňme oblázkovou pláž Limni Keri, pláž Dafni, která je součástí národního parku, nebo malou pláž Mavratzis, která je oblíbená především mezi místními. Ve známost vešla také pláž Laganas, kterou si oblíbily vzácné mořské želvy Careta Careta a každý rok se sem vrací klást svá vajíčka. Budete-li pátrat po dalších informací o plážích Zakynthosu, možná vás zarazí, že o každé se říká, že je jedna z nejkrásnějších. Jednoduchou dedukcí z toho nelze vyvodit jinak, než že Zakynthos je místem, kde nenajdete jinou než krásnou pláž.

Pláž Navagio s vrakem lodi pašeráků

Podle legendy odkazuje název Zakynthos ke králi Zakynthovi, synovi trojského krále Dardana, který zde před více než třemi tisíci lety založil první město. Dlouhá historie ostrova je patrná na každém kroku. Můžete tak obdivovat všudypřítomné prastaré kostelíky, zavítat do kláštera Anafonitria, který je jednou z nejstarších staveb na ostrově, nebo navštívit vesničku Maries, kam podle legendy Máří Magdalena přinesla křesťanství. Zakynthos je navíc skvělým výchozím bodem pro podnikání výletů na okolní ostrovy i do pevninského Řecka. Daleko to není na ostrov Kefalonia známý jedinečnými jeskyněmi a kláštery, do hlavního města Athén, nebo kolébky olympijských her Olympie.

Zakynthos

Malý tip na závěr. Jelikož se na ostrově daří plodinám všeho druhu, doporučujeme zúčastnit se některé z ochutnávek zdejších produktů. Ochutnáte výborné olivy, fíky, hroznové víno, mandle a jiné oříšky a vynikající sýry. A samozřejmě nesmí chybět ani tradiční řecké víno.

Zakynthos
Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články