Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nahlédněte do tajemného Afghánistánu!

Afghanistan_foto_Narodni_muzeum.JPG
pr, Pondělí, 7. března 2016, Komerční sdělení
Národní muzeum otevřelo v Náprstkově muzeu výstavu Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, která představuje jedinečné předměty z Národního muzea Afghánistánu. Výstava prezentuje památky afghánského buddhismu z období 1. až 9. století po Kr. zejména z lokality Mes Ajnak a k vidění je široké spektrum exponátů, mezi které se řadí například drahocenné šperky, buddhistické plastiky nebo zlaté a stříbrné mince. Výstavu doplňují předměty a fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha.

.

Afghánistán a buddhismus?

Výstava je rozdělena do několika částí. Na začátku se návštěvníci seznámí s historií předislámského Afghánistánu a dozvědí se například, jak s touto oblastí souviselo tažení Alexandra Velikého, který se na území severního Afghánistánu dokonce oženil s dcerou místního vládce Roxanou. Zjistí také, jaká etnika se v prostoru tehdejšího Afghánistánu vyskytovala od 1. do 9. století po Kr., nebo díky rekonstrukci domu a předmětům denní potřeby poznají život na lokalitě Mes Ajnak, kde od roku 2009 stále probíhá záchranný archeologický výzkum. Mnohé předměty z lokality Mes Ajnak jsou prezentovány vůbec poprvé mimo samotný Afghánistán.

Podstatná část výstavy je pak věnována tradici afghánského buddhismu, kde budou moci zájemci obdivovat překrásné hliněné či kamenné sochy, sošky a plastiky Buddhů a bódhisattvů, které vynikají detailním zpracováním. Představu o náboženských rituálech si návštěvníci udělají také pomocí modelu buddhistické stúpy, která obvykle slouží jako veřejné místo klidu a míru k meditaci.

Kromě množství soch a plastik budou k vidění další luxusní předměty, jako například nádherné zlaté šperky, pozlacené stříbrné mísy, keramické nádoby nejrůznějších tvarů nebo zlaté a stříbrné mince.

Starodávné artefakty jsou doplňovány předměty ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Návštěvníci se tak setkají v jedné vitríně například s ukázkami dávných zbraní vedle moderní vojenské helmy nebo granátu. Ke zhlédnutí bude také motocykl, za jehož řídítky seděl sebevražedný útočník z hnutí Tálibán, kterého se podařilo díky pohotové reakci českých vojáků před jeho činem zneškodnit.

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program

Výstavu doprovází řada programů. Připraveny jsou zajímavé přednášky nebo komentované prohlídky. K dispozici je také mobilní průvodce nabízející k vybraným předmětům zajímavé informace o jejich restaurování a konzervaci, které proběhly v restaurátorských dílnách Národního muzea. Mladé návštěvníky bude výstavou provázet kreslená postavička markrabího kušánského krále Kanišky a pro rodiny s dětmi jsou přichystány speciální pracovní listy.

Další zajímavosti o této středoasijské zemi se všichni zájemci dozvědí i prostřednictvím lektorovaných programů pro školy a tematických workshopů.

Více informací naleznete na www.nm.cz a www.muzeum3000.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články