Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Na co si dát pozor, když vyrážíte za exotikou

1-epojisteni_lideazeme_afrika.jpg
pr, Pondělí, 20. červnaec 2015, Komerční sdělení
Cesta do vzdálených krajů je snem každého cestovatele. Ten se však snadno stane noční můrou, když v cílové destinaci zjistíte, že jste polovinu věcí nechali doma. Zeptali jsme se zkušených dobrodruhů, co byste podle jejich zkušeností určitě zapomenout neměli.

Doklady zkontrolujte i pětkrát

Zapomenout si pas je ta lepší varianta, protože to zjistíte už na letišti. Ale přeletět půl zeměkoule a na místě zjistit, že jste bez prostředků, není nic, co byste chtěli zažít. Proto si vždycky několikrát zkontrolujte, že jste si opravdu sbalili pas, letenky, debetní a kreditní karty, očkovací a řidičský průkaz.

Poznamenejte si důležitá čísla

Zapište si všechna telefonní čísla, která by se vám mohla hodit. Nespoléhejte na mobil, který můžete ztratit, a napište si je fyzicky do notesu nebo diáře. Znát byste v každém případě měli telefonní číslo první pomoci, policie, ambasády, vaší banky a pojišťovny. Před odjezdem se také nezapomeňte registrovat do projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Tak budete včas informováni o jakémkoliv hrozícím nebezpečí ze strany přírodních katastrof i sociálních nepokojů a Ministerstvo zahraničních věcí vám bude v případě nouze rychle a účinně pomůže.

Žloutenka je základ

Do exotických a rozvojových zemí se nevydávejte bez proočkování proti žloutence typu A a B a ověřte si, zda nepotřebujete také jiná očkování (například některé africké státy vyžadují očkování proti žluté zimnici). Pokud se chystáte navštívit Afriku nebo Indii, užívejte antimalarika. Před odjezdem uzavřete cestovní pojištění. Kromě toho, že vám pokryje náklady na lékařskou péči a případnou hospitalizaci, uhradí vám také škody spojené s krádežemi nebo se ztrátou zavazadel. Zapomněli jste na něj? Kvůli cestovnímu pojištění nemusíte běžet do pojišťovny, pohodlně ho vyřídíte on-line i těsně před odjezdem na ePojištění.cz.

Od antihistamik po živočišné uhlí

Do cestovní lékárničky si sbalte živočišné uhlí, probiotikaKulíška na přípravu rehydratačního roztoku. Ať už vás postihne faraonova pomsta nebo úplně obyčejný cestovatelský průjem, bude se vám první pomoc hodit. Kromě toho si přibalte Paralen, zklidňující Bepanthen mast, náplasti, elastický obvaz, dezinfekční gel a repelent proti komárům. Pokud se chystáte na trek nebo mimo civilizaci, zvažte také pořízení dezinfekčních tablet do vody a balení dezinfekčních ubrousků.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články