Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Marokem s časopisem Lidé a Země v dakarské Tatře

Iva Bouzková (28).JPG
pr, Středa, 6. února 2013
Vítězové velké soutěže Lidé a Země se vydali spolu s šéfredaktorkou stejnojmenného časopisu do Maroka a to projezdili rovnou originální Tatrou. Expedici nachystala pro čtenáře CK Adventura a trvala celých 11 dní.

Tatrabus všude budil zaslouženou pozornost a náš obdiv zase budil řidič Franta, který si s ním dokázal rozumět za všech okolností. Když přejížděl duny nebo když ležel pod motorem a vyměňoval ostatním záhadné předměty jménem kardan či torzní tyč. Bylo to jako na opravdovém Dakaru!

Duny Erg Chigaga prověřily naši expediční Tatru. Ta se ale poušti nedala – projížděli jsme také úsekem, kudy se jezdila slavná Rallye Paříž–Dakar, dokud se ještě jezdila v Africe. A právě tou dobou bojoval Aleš Loprais na jiném Dakaru s jinou Tatrou a pouští Atacama…

Marokem s časopisem Lidé a Země v dakarské Tatře

Cestopis z expedice

Začali jsme v Casablance, ale prakticky hned jsme se přesunuli do Marrákeše, kde jsme se večer probíjeli davem místních i turistů na rozlehlém náměstí Džamma al-Fna a jedli hariru nebo vařené šneky. Přes průsmyk N‘Tička jsme se dostali až ke skvostu jménem Ait Benhaddú, ozářenému podvečerním sluncem.

Marokem s časopisem Lidé a Země

O marocké historii nám poutavě vyprávěl průvodce a arabista Honza Pěchota, jehož velkou láskou je zejména historie rodu al-Glaoui, o čemž nás přesvědčil u kazby v Teluetu. Seznámil nás také s arabskými nomády v dunách ergu Šigagga, jakož i s místními zvyklostmi a zajímavostmi.

Marokem s časopisem Lidé a Země

Za Warzázátem, proslulým z hollywoodských filmů, jsme se poprvé ponořili do pouště, ačkoli písečné duny to ještě nebyly. Projížděli jsme i městem Zagora a údolím Drá, s políčky a palmeriemi, které plodí sladké datle. Údolí obývají i potomci bývalých otroků, kteří sem byli zavlečeni ze subsaharské Afriky. Přespali jsme v největších písčitých dunách ergu Šigagga a saharskou pistou se vydali směrem k atlantskému pobřeží vstříc městům as-Sawíra, al-Džadída a Casablanca, kde jsme setřeli slzu z tváře a nasedli opět do letadla směr Evropa…


Zaujala-li Vás tato expedice, více se dozvíte na stránkách časopisu Lidé a Země, a dále přímo na webu CK Adventura nebo na facebooku. A nebo se můžete rovnou připojit k další expedici do Maroka, na kterou Adventura odlétá 16. a 30. března 2013!

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články