Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kapverdy: romantický kýč, který nebudete chtít opustit

BOA-VISTA-VRAK-LODI-5.jpg
pr, Středa, 5. listopadu 2014, Komerční sdělení
Vždycky mě mnohem víc lákala dovolená na horách a v přírodě než bezduché lelkování na pláži, proto by mě ani ve snu nenapadlo, že nejšťastnější na světě mě udělá posezení v písku na břehu dunícího oceánu. Na Kapverdské ostrovy mě zavála pracovní cesta, která doslova změnila můj pohled na cestování.

Když jsem svému okolí oznámila, že letím na Kapverdy, říkali mi: „Vždyť tam nic není. Co tam budeš dělat?“ Teď bych všem, poděkovala, protože jsem na ostrovy jela bez velkého očekávání a všechno mě nakonec mile potěšilo a nadchlo.

Bývalá portugalská kolonie

Kapverdské ostrovy leží nedaleko rovníku přibližně 500 km od afrického pobřeží. Původně to byla portugalská kolonie, která ale v roce 1975 získala nezávislost. Kolonizační vliv je tak cítit všude kolem. Na první pohled mě zaujaly barevné domky, podobné těm na Kubě a na druhý pohled lidé. Místní obyvatelé jsou kreolové (míšenci Senegalců s Portugalci), mají pleť v barvě mléčné čokolády, kučeravé vlasy a ženy neobyčejně oblé křivky. Zadečky kreolek jsou jako naducané polštáře. Nechápala jsem, jak na něm dokážou sedět, ale i jako žena přiznávám, že to vypadalo hezky a muži z toho byli u vytržení.

Boa Vista

Pozor na Senegalce

Dokud jsem nepotkala prvního Senegalce, nedokázala jsem si představit, že by mohl existovat černější černoch nežli kreol. Na pláži mě ale zastavil neuvěřitelně otravný obchodník s náramky, jehož pleť byla tak černá, že v denním světle házela stříbrné odlesky. Se Senegalcem se na Kapverdách opravdu nechcete potkat. Jakmile se s ním dáte jednou do řeči, nalepí se na vás a jen tak se ho nezbavíte. Jsou to horliví obchodníci, mají neuvěřitelnou výdrž a jsou schopní s vámi jít i kilometry, jen aby prodali. Není divu, že na ostrovech patří k „nejbohatším“ li­dem.

Bez peněz ale šťastní

Mluvit v souvislosti s Kapverdami o bohatství je trochu nadsázka. Stále se jedná o chudou rozvojovou zemi, která začíná žít z turistického ruchu. Speciálně ostrovy Sal a Boa Vista, které jsem navštívila, nemohou žít ani z ničeho jiného. Kolem dokola je vyprahlá pustina, sopečné krátery a písečné duny. Všechno se sem musí draze dovážet – jídlo, pitná voda i stavební materiál.

Postavit si na Kapverdách dům je velký luxus, a tak se zde často setkáte se slumy, kde lidé žijí v přístřešcích ze všeho, co na ostrově našli. K velkému překvapení je ale uvidíte, jak ze slumu vycházejí čistě oblečení a jdou do práce. Pracují třeba jako pokojské nebo řidiči autobusů. Nikdy si ale na život nestěžují. Stále mají úsměv na tváři a jsou neuvěřitelně vděční za jakoukoliv pozornost (třeba jablko, čokoládu nebo karamelku), kterou jim dáte.

Na ulicích vidíte rodiny a přátele pospolu – baví se, popíjejí, večeří a velice ochotně vás přijmou mezi sebe. Svět tady vás zkrátka přesvědčí o tom, že život je o zcela jiných hodnotách, než jsou peníze.

Espargos

Na Kapverdách se naučí odpočívat každý

Když vidíte, jak na ostrově všechno klidně plyne, protože se nikdo nikam nežene, chtě nechtě se tu naučíte odpočívat. Já jsem si zamilovala ranní a večerní procházky po pláži při východu a západu slunce. Možná se vám to zdá jako kýčovitá romantika, ale jakmile si to tu jednou zkusíte, nemůžete přestat.

Pláže se táhly do neznáma, nikde ani živáčka a písek se pod nohama tak příjemně bořil, že jste mohli chodit celé hodiny a jen tak přemítat o světě. Všechna vážná témata a myšlenky na práci vám totiž z hlavy vyfoukal vítr a co ne, to dokonale přehlušily vlny narážející na pevninu.

Cestovní pojištění není zbytečné

Kapverdské ostrovy mám spojené s opravdu intenzivním odpočinkem. I když byla cesta spojená s prací, téměř jsem ji nevnímala. Požitek z těch krásných dnů mi trochu zkazila jen menší nevolnost, kterou si ale můžete zažít i v jiných exotických destinacích. Já měla štěstí, vyřešilo to pár tabletek, horší zdravotní problémy bych tu ale mít nechtěla. Zdravotnictví je tu bídné a drahé, proto si určitě nezapomeňte zajistit kvalitní cestovní pojištění, které by pokrylo případné transfery apod. Sama jsem vyrážela celkem narychlo a nebyl čas běhat po městě. Zajistila jsem si cestovní pojištění online za pár stovek a byl klid.

Všem dobrodruhům, i těm co moře dvakrát nevyhledávají, Kapverdské ostrovy vřele doporučuji. Je to zkušenost a zážitek, který se vám na dlouho vryje do paměti i do srdce.

Palmeira
Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články