Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Geologický zázrak v Malé Asii

1024px-Cappadocia_Turkey.jpg
eTravel.cz, Pondělí, 9. červnaec 2012, Komerční sdělení
Kappadokie, historické území ve Střední Anatolii, si vysloužila pověst nejnavštěvovanějšího vnitrozemského regionu v celém Turecku. Z jednoduchého důvodu - kraj, který proslul zejména výrobou keramiky a pěstováním vinné révy, rozhodně dokáže nabídnout čarokrásnou dovolenou.

Před 30 miliony let pokrývala území Kappadokie láva z dnes již vyhaslých sopek. Díky erozi, různorodosti půdy a lidským zásahům vznikl zde jedinečný geologický komplex s útvary, které připomínají komíny. Některé z nich se klenou až do výšky 40 metrů.

Něco málo z historie

Prvotní osidlování oblasti, která zabírá cirka 300 kilometrů čtverečních, se přisuzuje Chetitům. Se zánikem říše Chetitů se území dostalo do područí Lýdie, poté Frýgie, Médie, a nakonec i Říše Římské. Po jejím rozpadu se Kappadokie přidružila k Byzancii. Ve středověku pohltili tuto oblast Osmané. V oblasti se kupodivu udrželo křesťanství, navzdory tomu, že Kappadokové (potomci Řeků a Arménů) byli asimilováni Turky. Křesťanské obyvatelstvo se zde udrželo až do roku 1922, kdy jej vyhnala Atatürkova vojska.

Skalní kostely

V přírodním muzeu Göreme můžete na vlastní oči spatřit síť nečekaně bohatě zdobených a zachovalých kostelů, kaplí a klášterů, vytesaných do skal. Celý komplex spadá od roku 1984 pod ochranu UNESCO. Mezi nejunikátnější stavby patří kostel sv. Barbory s freskami z 11.století či Karanlik Kilise (na jeho stěnách jsou vyobrazeny mimo jiné výjevy z poslední večeře Páně). Zhruba deset kilometrů od Göreme se nachází podobný, leč zdaleka ne tak zdobný komplex zvaný Zelve. Za zmínku určitě stojí fakt, že ještě před šedesáti bylo místo běžně obýváno. Až v roce 1952 se místní přestěhovali do nově vzniklého města Yeni Zelve.

Zdroj: Od Brocken Inaglory - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Valley_of_Pigeons_in_Cappadocia_%281%29.JPG

Jak se žilo pod zemí

I díky specifickému podloží staří Kappadokové stavěli nejen nad zemí, ale právě i pod povrchem. Podzemní města, o kterých se už v pátém století před naším letopočtem zmiňuje vojevůdce Xenofon, dosahovala ohromných rozměrů. Dokázala pojmout až 30 tisíc obyvatel. Až jedenáctipatrová obydlí sahala i do 60metrové hloubky. Ve vyšších podlažích se nacházely stáje, pracovní prostory, lisovny (vína či oleje), níže pak obytné místnosti. I proto sloužily později podzemní komplexy jako skrýše pronásledovaných křesťanů.

Zdroj: Od Brocken Inaglory - http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AG%C3%B6reme_Valley_in_Cappadocia.jpg

Aby člověk poznal, jak krásná Kappadokie opravdu je, měl by ji procestovat na vlastní kůži. Vypravte se tam na dovolenou i vy, například s cestovní agenturou eTravel.cz.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články