Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Fotografická soutěž Foto z cest: Vyhodnocení 3. kola 2011

01_roman_jaros_drak-vyrez.jpg
(red), Pondělí, 1. Srpen 2011
Třetí část naší letošní fotografické soutěže, to jsou Úchvatné pohledy zblízka. A mnohé soutěžní snímky jsou opravdu velmi úchvatné. Potěšilo nás, že své snímky vložili jak ti, kdo svoji tvorbu dlouhodobě zaměřují na nejrůzněji pojaté záběry zblízka a na makrofotografii jako takovou, tak ti, kteří svoji koncipovanou tvorbu těmito záběry vhodně doplňují a ozvláštňují, tak i ti, kteří kouzla záběrů zblízka teprve objevují. A protože zadání bylo opět velmi široké, je galerie fotografií třetího kola opět velmi různorodá, barvitá a věříme, že i zábavná, inspirativní a poučná.

U třetího kola měla porota ještě těžší výběr, než u druhého. Hlavně ze dvou důvodů, které se vzájemně doplnily a zesílily: velice „široký rozptyl“ námětů v kombinaci s rozdílnými pohledy členů jury. „Styčných bodů“, tedy shod ve výběru, bylo méně, než u dvou předešlých kol, dokonce nenastala ani jedna „trojshoda“. Zkrátka a dobře, každého nás uchvátilo něco jiného, takže si jistě dovedete představit „tu melu“, která následovala.

Věřte, že v přísně vymezeném časovém úseku (navíc v prázdninovém období;-) jsme pochopili, že z přísně odborného hlediska nesmyslné rčení o „lámání si hlavy“ je velmi výstižné a v praxi funkční. Na druhou stranu jsme zaznamenali také „větší rozptyl“ u kvality soutěžních snímků, což nám zase mírně pomohlo, byť pouze v první, základní části výběru. A tak jsme nakonec dospěli k výběru deseti nejlepších snímků tohoto kola, který ačkoli je přirozeně kompromisním řešením, vcelku vyváženě bere v úvahu pohledy všech tří členů jury.

Petr Daněk — Gorilí rukavice

Platí to pro celý výběr desítky snímků na bodovaných místech, tedy i pro ten nakonec vítězný a pro fotografie na druhém a třetím místě, i když faktem je, že v těchto případech šlo především o konečné pořadí. Vítězná fotografie, respektive působivá fotografika, si své postavení vydobyla mírou odlišnosti autorského pojetí a tvůrčím provedením. Snímek na druhém místě je působivý nejen z čistě obrazového hlediska, ale také svým poselstvím, svou symbolikou, emocemi, které u vnímavého pozorovatele vyvolává. A snímek na třetím místě, ten vynikajícím způsobem naplňuje představu o záběru zblízka, ale navíc dokládá, že makrofotografie je Hobby s velkým Há a návdavkem autor přidává příjemnou dávku vtipu.

Blahopřejeme vítězi třetího soutěžního kola Romanu Jarošovi a také autorům snímků na druhém a třetím místě, Petru Daňkovi a Ondreji Pakanovi. Naše gratulace ale stejně jako u dvou předešlých soutěžních kol patří všem, jejichž snímky byly zařazeny na bodovaná místa, tedy umístily se v první desítce. A všem, kdo jste své fotografie do soutěže poslali, velmi děkujeme, držíme vám palce a přejeme úspěch v příštích soutěžních kolech.

Ondrej Pakan — ooO oO ooooOOO o

3. kolo – Úchvatné pohledy zblízka – prvních deset:

1/ Roman Jaroš — Drak = 20 bodů
2/ Petr Daněk — Gorilí rukavice = 15 bodů
3/ Ondrej Pakan — ooO oO ooooOOO o = 10 bodů
4/ Petr Hingar — Small Dragon = 7 bodů
5/ Tibor Popela — Gorila horská = 6 bodů
6/ Jiří Durdík — Podzimní zástava = 5 bodů
7/ Martin Kolář — U ledu = 4 body
8/ František Benda — Krmení = 3 body
9/ Štěpán Novák — Ruce II = 2 body
10/ Dana Klimešová — Mořský život = 1 bod

3. kolo – Úchvatné pohledy zblízka – věcné ceny pro první tři:

1. cena – Kalahari Orapa K22 khaki – Roman Jaroš
2. cena – kniha z nakladatelství Mladé Fronty – Petr Daněk
3. cena – oblečení značky Rejoyice – Ondřej Pakan

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články