Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co do Česka „nepatří“?

kudyznudy2.jpg
www.kudyznudy.cz, Pondělí, 10. května 2010, Komerční sdělení
Co do Česka „nepatří“? Spatříte je na obrázku a vidíte daleké kraje, odlišnou kulturu, neznámou přírodu. Jako by do české krajiny 21. století vůbec nepatřily. A přece. Minarety špičatící se do výšky, omamně vonící orchideje, Grand Canyon nebo dokonce dávno vyhynulí dinosouři. Kam za nimi třeba už tento víkend?

Velká Amerika nebo České Švýcarsko jsou jen jedny z mnoha příkladů, kdy přírodní výjimečnost vtiskla název podle podobného, ač celosvětově slavnějšího, místa. Velká Amerika je asi 800 metrů dlouhý, 200 metrů široký a až 100 metrů hluboký vápencový lom s jezerem. Dramatické útesy opravdu připomínají Grand Canyon! České Švýcarsko, podobně jako Švýcarsko Saské, zase umělcům minulých století připomínalo jejich alpskou domovinu – hlavně nádhernými pískovcovými útvary. Už jste je viděli na vlastní oči?

Pravčická brána
Kam za dvojníky slavných krajin?
Český Grand Canyon – Velká Amerika
Pravčická brána – největší skalní brána na našem kontinentu

Kde se tu vzal minaret?

I v architektuře se tu a tam objeví něco, co do českého koloritu až tolik nezapadá. A to se na našem území vystřídaly desítky architektonických stylů! Nejznámějším příkladem je asi minaret v lednicko-valtickém areálu, který sloužil jako muzeum liechtensteinských exotických sbírek.

Minaret Lednice
Kam v Česku za cizokrajnou architekturou?
Minaret Lednice v maurském stylu
Jako slavné gotické katedrály v Itálii či Francii – chrám sv. Barbory v Kutné hoře
Holandskem inspirované? Větrný mlýn ve Velkých Těšanech

Prehistorie, doba dávno minulá?

Anebo ne? Když vyrazíte do některého z parků věnovaných dinosaurům a éře jejich vlády, anebo na některou z výstav prehistorických vykopávek, budete si připadat jako v jiném světě. Možná právě na stejném místě, kde právě stojíte, rostla dnes zkamenělá přeslička anebo probíhal darwinovský zápas o přežití silnějšího druhu!

chrám sv. Barbory v Kutné hoře
Kam za dinosaury?
Pravěk očima Zdeňka Buriana v ZOO Dvůr Králové
Na paleontologickém hřišti s druhohorními zvířaty
Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce ma­muta

Vůně pouští a pralesů

Samozřejmě že ani pouště ani deštné pralesy v Česku nenajdeme. Proto by také tyhle exotické rostliny bez vyhřívaných skleníků a pečlivé péče jednoduše zahynuly. Místo toho divoce kvetou, voní a dělají radost. Máte rádi orchideje, palmy a kaktusy? Prošli jste se už tropickým lesem Madagaskaru nebo Filipín? A víte, jak vlastně zraje avokádo? Jeďte se prostě podívat.

Slavonice
Kam v Česku za tropickými rostlinami?
Výlet exotickou přírodou ve skleníku Fata Morgana
Subropický, palmový i kaktusový skleník v Olomouci
Obří leknínová Viktorie v Liberci

Ano, skutečně do české krajiny nepatří. Ale našli zde mimořádnou oblibu, protože nabízejí nevšední pohled na světy vzdálené, a možná proto tak lákavé. Teď je máte na dosah!

Více na: www.kudyznudy.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články