Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku na humanitární pomoc Libyi

articles_1734.jpg
www.clovekvtisni.cz, Úterý, 3. května 2011
Společnost Člověk v tísni připravuje humanitární pomoc do Libye. Vzhledem ke zhoršující se situaci v ostřelovaných a obklíčených městech v Libyi se společnost Člověk v tísni rozhodla uvolnit půl milionu korun z fondu rychlé pomoci Klubu přátel Člověka v tísni a připravuje první zásilky pomoci. Lidé mohou přispívat na sbírkovém kontě 555111222/0300 (o zprovoznění dárcovské DMS budeme informovat na stránkách www.clovekvtisni.cz). Přispějte na léky a zdravotnický materiál na pomoc lidem, kteří jsou v ohrožení života.

„V ostřelované Misurátě chybí léky, zdravotnické nástroje a další potřeby pro záchranu životů a raněných, kterých každým dnem přibývá,“ uvedl Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni. V hustě osídlené Misurátě, kam by měla směřovat česká pomoc, se situace zhoršuje každým dnem.

Po nálezu mořských min byl v Misurátě uzavřen přístav a Lybijská vláda pohrozila, že bude útočit na jakékoli lodě blížící se k přístavu. Mezinárodní organizaci pro migraci se přesto podařilo přistát a evakuovat asi 1000 lidí, další humanitární organizace (IMC) dopravila na místo lékařské vybavení a lékaře do misurátských nemocnic. Město je přesto nadále silně ostřelováno a počet obětí roste.

Zvyšuje se i počet uprchlíků ze země. Podle zprávy Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA) překročilo tuniskou hranici v jediném dni 29. dubna 5 000 uprchlíků. Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) se obává, že „lidé prchající z Libye budou zasaženi v přestřelkách mezi opozicí a vládou, kteří se snaží nad hranicí získat kontrolu.“

Nemocnice v Misurátě jsou přeplněné, chybí základní vybavení a narůstá potřeba evakuace stovek pacientů, kterým bez ošetření hrozí vážnější komplikace i smrt. Podle zprávy OCHA je v akutním ohrožení kolem 500 až 800 pacientů. Nejvíce chybí chirurgické vybavení, lokální anestetika, náplasti a léky pro diabetiky a osoby se srdečními chorobami.

Pomoc bude zakoupena v ČR, přepravena na Maltu a následně po moři, podle aktuální bezpečnostní situace přímo do přístavu v Misurátě. První zásilku plánuje Člověk v tísni vypravit příští týden.


Více informací podá:

Šimon Pánek – 777 787 913

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články