Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

A vy mluvíte česky??

kudyznudy1.jpg
www.kudyznudy.cz, Středa, 17. března 2010, Komerční sdělení
Křesna. Tutam. Žufánek. Už víte? Než si půjdete udělat vyšší zkoušku z cizího jazyka, poslechněte si, jak mluví lidé v Česku. Na některá nářečí a slangy by se rozhodně hodil menší slovníček. Podívejte se s námi na pár zajímavostí do začátku, třeba se vám budou při cestování po Česku zrovna hodit.

Křesna. Tutam. Žufánek. Už víte? Než si půjdete udělat vyšší zkoušku z cizího jazyka, poslechněte si, jak mluví lidé v Česku. Na některá nářečí a slangy by se rozhodně hodil menší slovníček. Podívejte se s námi na pár zajímavostí do začátku, třeba se vám budou při cestování po Česku zrovna hodit.

Kde se jezdí šalinou a chodí do hokny

Začali jsme opravdu jednoduše – asi nejznámějším slangem používaným na území Česka, konkrétně brněnským hantecem. Brňané se budou „svých“ slov zarputile držet a často s potutelným výrazem čekat na vaši reakci. Pamatujte si proto například, že hercna znamená srdce, krumple jsou brambory a na škopek si dojdete po dlouhém dni na sluníčku úplně stejně jako jinde na pivo.

Brno: katedrála sv. Petra a Pavla
Kde si na Brněnsku potrénovat nářečí a slangy?
To nejzajímavější z Brna a okolí
Nejpopulárnější turistické cíle v Brně

Dé móku ze mléna na vozék

I na Hané, tedy v Olomouci, Kroměříži nebo Přerově, byste se nejspíš s trochou představivosti domluvili. I když hanácké speciality jako cemr (záda), torkeň (kukuřici) nebo leléke sličné Hanačky (copy) byste si možná přece jen museli nechat ukázat prstem .

Olomouc
Kam za pěknou hanáčtinou?
Nejatraktivnější turistické cíle Hané
Navštivte Hanácký skanzen


Potě gajdovať!

Ale že nemáte dudy? Tak to si s pravým Valachem ve Vizovicích, Čeladné nebo Kopřivnici asi moc nezahrajete. Toto zpěvné nářečí vám ale stejně bude krásně znít v uších. Zvlášť, když věci hrubě sumné jsou jedině tady moc pěkné, pliskýř zní daleko lépe než bolavý puchýř a psi tu neštěkají, ale blfkají.

Kam za valašským nářečím?
To nejlepší z Beskyd a Valašska
První oficiální stezka pro koně ve zlínském regionu

Ertepla, húra, oharek

Tyto slovácké nářeční výrazy pro brambory, půdu nebo okurky můžete skutečně zaslechnout jedině kolem Hodonína, Velehradu a Uherského Hradiště. Mluva je zde navíc pořádně jadrná, zvláště po pár skleničkách skvělého moravského vína.

Rožnov pod Radhoštěm
Proč vyrazit na Slovácko?
Slovácko – kraj slunce a vinohradů
Proč je Slovácko elixírem pohody?

Nářečí a slangů je v Česku ještě mnoho, sami uvidíte při svém cestování. A už víte, co znamená křesna, tutam a žufánek z úvodu článku?

(Rozluštění: kmotra, někde, naběračka)

www.kudyznudy.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články