Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 věci, které nezapomeňte zařídit před cestou

Pixmac000087673568upr.jpg
pr, Pondělí, 13. ledna 2014, Komerční sdělení
Plánování vysněné dovolené by nemělo zahrnovat pouze bádání v mapách, průvodcích a webech o cestování. Velmi důležité je předejít rizikům, které s každou výpravou souvisí a které lze odvrátit ještě před tím, než si sednete do letadla. Seznámíme vás s těmi nejzákladnějšími.

Pokud vyjíždíte za hranice České republiky, měli byste si dopředu zjistit, jaká očkování jsou pro danou lokalitu doporučovaná. Můžete se obrátit na svého praktického lékaře. Cenné informace získáte i na stránkách Centra cestovní medicíny nebo centra Očkování a cestovní medicíny. Nezapomeňte, že některá očkování potřebují více dávek a ošetřující vám většinou nemůže dát vše najednou. Situaci proto řešte ideálně s dvouměsíčním předstihem. U praktického lékaře bývá aplikace roztoku levnější.

Pojištění

Dobrá pojistka vám pomůže v široké škále svízelných situací, které můžete na cestách potkat. Základ činí cestovní pojištění do zahraničí, které hradí náklady v případě úrazu a jeho trvalých následků. Ty se totiž mohou velmi snadno vyšplhat až do milionů korun. Další připojištění, jež pokryje ztrátu či zpoždění zavazadla, způsobenou újmu na zdraví nebo majetku, také není od věci.

Pojistit do zahraničí se lze jednoduše online. Stačí, když den před odjezdem vyplníte formulář, zaplatíte, vytisknete si smlouvu a potřebný doklad.

Důležité kontakty

Před vycestováním se podívejte na stránky českého velvyslanectví pro daný stát. Najdete tam informace o aktuálním dění, hrozícím nebezpečí a řadu doporučení. V případě potíží můžete zavolat na linku, která je určena pro chvíle, kdy se nacházíte v nouzi, ohrožení zdraví a života. Funguje mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu. Během úředních hodin volejte na čísla uvedená v běžných kontaktních údajích. Všechna čísla si předem poznamenejte. Pokud vás okradou, budete potřebovat náhradní doklady, který vám je úřad schopen zajistit.

Mimo to se můžete před cestou zaregistrovat do systému DROZD (Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Na stránkách uvedete své kontaktní údaje, plán cesty a informace o spolucestujících. V případě jakékoli hrozby nebo problému vás pak úřady budou kontaktovat.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články